Quantcast
Channel: Novinky - Z médií
Viewing all 105 articles
Browse latest View live

Předsednictvo GA ČR k otevřenému dopisu iniciativy Věda žije!

$
0
0

23. 1. 2014 GA ČR

Vzhledem k tomu, že zadávací dokumentace dosud nebyla zveřejněna, je zjevné, že otevřený dopis vychází pouze z tiskové zprávy, kterou GA ČR publikovala 27. 11. 2013.

V souvislosti s připravovanými juniorskými granty také vědecká rada GA ČR konstatovala, že „nová grantová soutěž o juniorské granty, jejíž vyhlášení se předpokládá na jaře roku 2014, žádným způsobem nenahrazuje současné postdoktorské granty.

číst dál


Stanovisko předsednictva GA ČR k diskusi nad zahraničními stážemi vědců usilujících o juniorské granty

$
0
0

6. 3. 2014, GA ČR

Přesné podmínky juniorských grantů navrhla na základě konsensu v široké vědecké obci a podle obrysů obdobných grantů udělovaných Evropskou radou pro výzkum (ERC) vědecká rada GA ČR a po příslušných procedurách následně dne 11. 9. 2013 schválila ve svém usnesení vláda ČR.

číst dál

Středeční LN: Vědou otřásá skandál

$
0
0

11. 3. 2014, Lidovky.cz

Instituce, která je klíčová pro financování české vědy, se otřásá. Předsednictvo Grantové agentury ČR zasáhlo do výběru projektů a pominulo odborné posudky.

Výsledkem je rezignace nejméně pěti hodnotitelů, naštvaní vědci a stížnosti v Poslanecké sněmovně. Ohrožena je pozice Petra Matějů, předsedy agentury rozdělující ročně 3,2 miliardy korun na základní výzkum. Tím spíše, že vedení instituce tvrdě zkritizovala za jiné její kroky Univerzita Karlova spolu s Akademií věd.

číst dál

Prohlášení Akademické rady AV ČR a vedení Univerzity Karlovy k pravidlům vyhlášených veřejných soutěží GA ČR

$
0
0

11. 3. 2014, Akademie věd ČR a Univerzita Karlova v Praze

Akademická rada AV ČR a vedení Univerzity Karlovy v Praze (dále UK) vyslovují nesouhlas s opatřením, které zveřejnila Grantová agentura ČR dne 26. 2. 2014. Toto pravidlo je v rozporu s podmínkami veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích, kde soutěží návrhy konkrétních projektů, nikoli jejich navrhovatelé či spolunavrhovatelé.

číst dál

Reakce na prohlášení Akademické rady AV ČR a vedení Univerzity Karlovy k pravidlům vyhlášených veřejných soutěží

$
0
0

11. 3. 2014, Grantová agentura ČR

Tvrzení, že je tzv. vyřazováno „nejméně 30 % návrhů bez ohledu na jejich případnou kvalitu“, je skandálním zpochybněním práce expertů. Schéma a popis posuzovacího procesu je k dispozici. Každý ze zpravodajů a posuzovatelů nezávisle zařadí prostřednictvím elektronické aplikace všechny jemu přidělené návrhy projektů podle kvality do tří kategorií s pracovním označením A, B, C, a to v poměru: 30% A, 40% B, 30% C.

číst dál

Grantová agentura, která rozděluje peníze na vědecký výzkum, opět čelí kritice

$
0
0

12. 3. Český rozhlas

Grantovou agenturu České republiky, která rozděluje peníze na základní výzkum, opět kritizují vědci. Nelíbí se jim, podle jakých pravidel se hodnotí a financují vědecké projekty. Naposledy se badatelé dostali s agenturou do sporu kvůli výzkumným záměrům z humanitních věd. Na případ dnes upozornily Lidové noviny.

číst dál

Univerzita je znepokojena aktuálním děním v Grantové agentuře ČR

$
0
0

12. 3. 2014, Online.muni.cz

Masarykova univerzita je výrazně znepokojena aktuálním děním v Grantové agentuře ČR v souvislosti s postupem při výběru výzkumných center pro financování. Jakékoliv následné zásahy do společných závěru hodnotitelů vždy výrazně ohrožují důvěru v objektivitu a transparentnost hodnocení.

Obnovení důvěry v rozhodovací mechanismy v GA ČR patrně není možné bez personálních změn ve vedení agentury.

číst dál

Škodí vedení GAČR vědě, nebo jde o zbytečný hon na čarodějnice?

$
0
0

14. 3. 2014, Česká pozice, Michal Hocek

Pouhá výměna vedení Grantové agentury bez podstatného navýšení jejího rozpočtu žádný pozitivní efekt nepřinese.

Celý článek zde


Polemika: Volat po změně vedení Grantové agentury smysl má!

$
0
0

17. 3. 2014, Česká pozice, Václav Hořejší

Cožpak k hlavnímu problému podfinancování musíme snášet ještě problémy další a zbytečné, způsobované vedením GAČR?

Celý článek zde

Skandál ve vědě: Postup Grantové agentury bude řešit vláda.

$
0
0

19. 3. 2014, Česká pozice, Martin Rychlík

Dva hodnotitelé projektů žádají o zbavení mlčenlivosti, aby vyvrátili údajné lži předsednictva a doložili možný střet zájmů předsedy GAČR. Dosud se nesměli k případu vyjádřit, neboť by riskovali statisícové sankce.

číst dál

O vášni a nenávisti v české vědě

$
0
0

20. 3. 2014, Deník Referendum, Kateřina Kňapová

I když se jedná o skutečně velkého hráče na poli financování vědy, některé události poslední doby vzbuzují pochybnosti o kompetentnosti vedení Grantové agentury ČR.

číst dál

Polemika: Kritika kroků předsednictva Grantové agentury je oprávněná

$
0
0

24. 3. 2014, Česká pozice, Jiří Chýla

Způsob rozdělování prostředků GAČR by měl být nejen naprosto průhledný, ale pravidla, jimiž se řídí, musejí být dobře rozmyšlena a jejich změny posouzeny v co nejširším okruhu lidí a institucí, jichž se týkají.

Z tohoto elementárního hlediska GAČR, přesněji řečeno jeho vedení v nedávné době opět selhalo. Ještě horší je ovšem skutečnost, že vedení agentury si není ochotno, a zdá se ani schopno, toto selhání přiznat a své kroky obhajuje absurdními tvrzeními, nad nimiž zůstává rozum stát.

číst dál

Zbavme se posedlosti inovacemi

$
0
0

27. 3. 2014, iHned.cz, Evgeny Morozov

Proč bychom měli brát inovace - a v konečném důsledku tedy ekonomický růst - jako bernou minci, na jejímž základě poměřujeme úspěch té či oné technologické politiky? Prostředí, který by inovacím tolik nenahrávalo, by možná prospělo demokratickému duchu.

Celý článek zde

Juniorské granty GA ČR: Diskriminace humanitních a společenských věd

$
0
0

31. 3. 2014, A2larm.cz, Anežka Kuzmičová, Jakub Stejskal

Pokud nechceme humanitní a společenskovědní bádání v této zemi jednou provždy zahubit, měla by GA ČR polevit ze svých nesmyslných požadavků.

Celý článek zde

Proč mají rektoři britských univerzit astronomicky vysoké platy?

$
0
0

3. 4. 2014, Times Higher Education, Jack Grove, via Britské listy 4. 4. 2014

Časopis Times Higher Education zjistil, že zatímco univerzitním učitelům se za posledních deset let snížil plat v reálných číslech o 15 procent, rektorům univerzit se platí neuvěřitelně vysoké částky a v roce 2012-13 se jejich plat v průměru zvýšil o 8,3 procenta. Platy jim určují nevolené univerzitní platové komise, v nichž vůbec nezasedají žádní akademičtí pracovníci, ale různí manažeři z podnikatelské sféry.

číst dál


Rektoři britských univerzit chtějí vysokoškolské učitele na léto propouštět

$
0
0

3. 4. 2014, Times Higher Education, Jack Grove, via Britské listy 4. 4. 2014

Ian Diamond, rektor University of Aberdeen a předseda organizace Universities UK, konstatoval 27. března v přednášce v Londýně, že chce provést studii, která by zjistila, kolik vysokoškolských učitelů by mohlo být na léto propouštěno. Vysokoškolští učitelé by tak byli placeni pouze 9 měsíců v roce a v létě, kdy neučí, by si museli najít jiné zaměstnání. Pokud dělají výzkum, museli by na letní období žádat o výzkumné granty.

číst dál

Quebečtí studenti opět v ulicích, tentokrát kvůli škrtům

$
0
0

5. 4. 2014, Deník Referendum, Petr Jedlička

Protagonisté jednoho z nejmohutnějších studentských protestů poslední doby se po dvou letech znovu ozvali. Do ulic Montrealu vyrazili v předvolební atmosféře s převážně sociálními hesly.

Celý článek zde

K čemu nám vůbec jsou vědecké ústavy

$
0
0

8. 4. 2014, Deník Referendum, Daniel Soukup

Ještě větší obtíž tkví v tom, že jsme si pořádně neujasnili, k čemu přesně vědecké ústavy potřebujeme. To se promítá i do nešťastně nastaveného systému financování vědy, s příliš vysokým podílem projektového financování.

Nemají-li české vědecké ústavy skomírat v nejistotě, musí se tedy, jak opakovaně upozorňuje i Fórum Věda žije!, posílit jejich institucionální financování.

číst dál

Výdaje na výzkum a vývoj: Na řadě je podnikatelský sektor

$
0
0

10. 4. 2014, Česká pozice, Daniel Münich

Celkové výdaje na výzkum a vývoj jako podíl na HDP jsou v Česku v rámci Evropské unie lehce podprůměrné. Je to dáno především nízkými výdaji podnikatelského sektoru. U hladiny průměru EU nás dnes drží výdaje veřejné, a hlavně ty z fondů EU, tedy ty dočasné.

Celý článek zde

O vynálezcích a montovnách

$
0
0

24. 4. 2014 Deník Referendum, Kateřina Svíčková

Britská ekonomka Mariana Mazzucato ve své nejnovější knize ukazuje, že u kolébky většiny z nejradikálnějších inovací, které posléze posilovaly dynamiku kapitalismu, stály odvážné, rané a rozsáhlé investice státu.

Celý článek zde

Viewing all 105 articles
Browse latest View live