Quantcast
Channel: Novinky - Z médií

Průvan v radě pro vědu: o miliardách už nebude rozhodovat Kopicová či Höschl

$
0
0

2. 7. 2014 Lidovky.cz, Martin Rychlík

Podle informací serveru Lidovky.cz byl rozmetán poradní orgán vlády, který rozhoduje o směřování 26 miliard korun do české vědy - Rada pro výzkum, vývoj a inovace. „Ano, část rady byla právě odvolána. Odpoledne bude vyjádření na tiskové konferenci,“ řekl LN zdroj z vlády.

Celý článek zde


Budu hlasovat pro opuštění trhu

$
0
0

3. 7. 2014 Times Higher Education, Christopher Beedham, via Britské listy 7. 7. 2014

Když akademici kontrolovali výuku a výzkum, univerzity byly vedeny klidně, kolegiálně, humánně, tolerantně, apoliticky, pragmaticky a efektivně. V tržním systému je provoz univerzit zpolitizován a zkomercializován, je frenetický, zahrnuje mikromanagement, je intervencionistický a rušivý, byrokratický, zformalizovaný, rigidní a dogmatický, bezduchý a zmateně nekompetentní.

číst dál

Kafemlejnek mele z posledního

$
0
0

25. 7. 2014 Technický týdeník

V říjnu bude hotová první pracovní verze nové metodiky. Ta bude následně odeslána do připomínkového řízení k veřejné diskuzi. Na začátku příštího roku pak proběhne malé pilotní ověření.

Celý článek zde

Neviditelná ruka státu

$
0
0

1. 8. 2014 A2larm, Tereza Stöckelová

Volný trh není zdrojem inovací, jak hlásá mýtus o neviditelné ruce trhu. Klíčovým aktérem technologické a ekonomické inovace je stát.

číst dál

Věda dostane přidáno 900 milionů Kč, rada žádala 2,7 miliardy

$
0
0

7. 8. 2014 České noviny

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) počítá s tím, že věda a výzkum dostanou příští rok přidáno 900 milionů korun. Potvrdil to ČTK. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace navrhovala navýšení až o 3,3 miliardy, což posléze snížila na 2,7 miliardy korun. Nynější rozpočet na výzkum činí zhruba 26,5 miliardy.

číst dál

Západní vědci zuří, že byli pod falešnou záminkou vylákáni pracovat do České republiky

$
0
0

7. 8. 2014 Times Higher Education via Britské listy 9. 8. 2014

Britský týdeník Times Higher Education informuje o tom, že osmnáct západních akademických výzkumníků, kteří byli vylákáni pracovat do České republiky, zuří. Přestože už byli vybráni a chystali se zaujmout pracovní pozice v České republice, po nástupu nové vlády k moci byl projekt ve dvanácté hodině zrušen „pro nedostatek financí‟.

číst dál

Je jich čtyřicet milionů

$
0
0

7. 4. 2015 Deník referendum, Štěpán Steiger

Na 40 milionů Američanů doléhá břemeno studentských dluhů – celkem jde o 1,16 bilionu dolarů (to je 28 bilionů korun – osmnáct českých rozpočtů) a suma má do roku 2022 narůst na dva biliony dolarů. Týká se dnes každé páté domácnosti a přesahuje celkové zadlužení úvěrových karet.

číst dál

Vzkaz z Brna na Slovensko: Učitelky a učitelé, vydržte!

$
0
0

10. 2. 2016 A2larm, Táňa Sedláková

V Brně se dnes chystá solidární demonstrace na vyjádření podpory stávkujícím učitelům na Slovensku.

V pondělí 25. ledna byla stávkovým výborem Iniciativy slovenských učitelů vyhlášena časově neomezená stávka. Tomu předcházelo dlouhodobé připomínání a vrchovaté individuální úsilí učitelů a učitelek středních a základních škol o nové možnosti spravedlivějších a uspokojujících pracovních podmínek.

číst dál


Dobré základní školy pro všechny děti

$
0
0

15. 2. 2016 Deník Referendum, Petr Chaluš

Nárůst počtu placených soukromých základních škol je především zprávou o tom, že s veřejnými základními školami něco není v pořádku. Je překvapivé, jak málo se věnuje pozornosti této proměně českého základního školství.

Možná je nakonec plánem státu připravovat ve veřejných základkách zdarma sociální skupinu novodobých dělníků. Možná to státu ani nevadí, nakonec asi všichni vyšší úředníci mají své děti v soukromých základních školách (mezi elitou).

číst dál

Slovenští učitelé stávkují, čeští zatím ne

$
0
0

15. 2. 2016 A2larm, Václav Drozd, Tomáš Hlaváček

Pracovní podmínky zaměstnanců ve školství jsou ve středovýchodní Evropě katastrofální. Změnit to může jen organizovaný odpor.

Je těžké věřit, že katastrofální výdaje na školství jsou jenom výsledkem soustavného diletantismu politiků od devadesátých let, a ne vědomě prosazovanou strategií, jak Českou republiku udržovat v pozici zásobárny levné pracovní síly.

číst dál